Aydınlatma Nedir

Bazplan.com Aydınlatıyor

Aydınlatmanın Tarihi

19 yüzyılda ilk pratik akkor lamba Thomas Edison ve Joseph Swan tarafından icat edildi. O zamandan beri farklı ampul türlerinde ve verimliliklerinde önemli gelişmeler oldu. Etrafta farklı tipte ışıklar veya lambalar vardır ve hepsi de düşünülerek tasarlanmış bir görüntü ile tasarlanmıştır. Evlerin, ofislerin, fabrikaların, elektrikli cihazların vb. Aydınlatma sistemlerinde başlıca lamba veya ampul türleri bulunur. Bir aydınlatma armatürünün performansı kullandığımız ampule bağlıdır. Farklı türdeki ampuller, farklı aydınlatma efektleri üretir.

Bu Blog Yazısında Öğrenebileceğiniz Temel Başlıklar

*Aydınlatmanın Tanımı ve Alanları
*Aydınlatmanın Türleri
*Aydınlatma Kategorileri
*Aydınlatmanın Tarihi

Aydınlatma Nedir?

Aydınlatma nedir? Kategorileri Neler?

 1. Vurgu Aydınlatması
 2. Ortam Aydınlatması
 3. Görev Aydınlatması
 4. Dekoratif Aydınlatma
Vurgu Aydınlatma

1-Vurgu aydınlatması: Aydınlatılması istenilen alanların belli bir ışık düzeyi ve rengi ile hedeflenerek aydınlatılmasıdır. Özellikle herhangi bir ürünü daha ilgi çekebilecek bir şekilde göstermek, tabela aydınlatmalarında yazıları ve vurguları daha iyi gösterebilecek alanlarda da kullanılır. Yine mağaza ve vitrin aydınlatmalarında kullanılan ray spot led aydınlatma hedeflediğiniz ürün ve nesneleri odak kurmak istediğiniz yönde / şekilde aydınlatır. Vurgu aydınlatmaları hem iç mekan hem dış mekan olmak üzere en çok tercih edilen alan aydınlatmalarından biridir. Genellikle dış mekan duvar aydınlatmalarında kullanılabilen bir armatür iken, iç mekanda ise tasarım hedeflerine göre veya amaçlarına göre aydınlatma sağlayabilen standart  veya dekoratif aydınlatma armatür ürünleridir. Vurgu aydınlatmalarının diğer aydınlatma türlerinde olduğu gibi tasarlanabilir gövdelere ve değiştirilebilir açılara sahip olması; (bkz: Ray spot led armatür) böylelikle kullanım alanları amaçları doğrultusunu da belirlemiş olur. Vurgu aydınlatmaları bir çok armatür ürün ve modellerden oluşmaktadır. 

Vurgu Aydınlatmaları Ray Spot Örneği

Yukarıda ”Ray Spot” olarak belirtmiş olduğumuz armatür ürünü, standart bir vurgu aydınlatması için bir örnektir. Işık, lümen, ürün boyutları ve tasarımları isteklerinize göre şekillenebilir.  Fakat; genellikle iç mekan aydınlatma alanlarında mağaza, vitrin, duvar, oturma odası alanları, kütüphane gibi yerlerde vurgu aydınlatması kullanılır. Vurgu aydınlatması nesnelerin daha iyi görünmesi ve aydınlatması için hedeflenen nesneleri ilgi çekebilecek düzeyde aydınlatır. Dış mekan vurgu aydınlatmalarında ise Bahçe ve çim aydınlatma alanları, peyzaj alanlarında nesnelerin daha iyi vurgulanmasını sağlar. Duvar aydınlatmalarında genellikle vurgu aydınlatmaları kullanılır. (Bkz: Aplik duvar aydınlatması) Vurgu aydınlatmalar misafir ve karşılama alanlarında misafirlerinizin hanenizi veya mekanınızı sık ziyaret ettiği zamanlar içerisinde ”Belirtilen yerlerin daha güzel ve ilgi çekebilecek” şekilde görünmesini sağlar.

Ortam Aydınlatması

2- Ortam aydınlatması: iç veya dış mekanda belirlenen alanların aydınlatılması veya genelinin aydınlatılmasıdır. Proje bazlı çalışmalarda aydınlatma alanları için seçilen armatür modellerinde ortam aydınlatılmasının daha iyi yapılması hedeflenir. Ortam aydınlatmalarının geneli proje bazlı çalışmalar içeren alanlardan oluşur. Ortam aydınlatmalarında renk ve ışık seçimi son derece önemlidir. Gözleri yormayacak bir şekilde aydınlatmanın sağlanması doğru alan aydınlatmaları için tercih sebebi olur.

Gövde Aydınlatması

3-Görev aydınlatmasıSadece seçilmiş bir alanı  ışık ve renk türü (sıcak – soğuk ) tercihleriyle ortam aydınlatmalarını sağlayabileceğiniz armatür modellerinden oluşan aydınlatma türüdür. Ayarlanabilir aydınlatma anahtarı sayesinde ışık parlaklık seviyesini yükseltebilir, kısabilirsiniz.  (opisyonlu ürünler için geçerli) Görev aydınlatmalar daha çok hedeflenmiş alan aydınlatmaları için tercih edilir.  Tasarım ve estetik görünüm olarak şık aydınlatma lambalar içerisinde yer alır. Görev aydınlatmaları standart ürünlerle birlikte tasarlanabilir ürünler kategorisinde yer almaktadır. İç mekan aydınlatmaları içerisinde opsiyon niteliklerine sahip ( Açı değiştirmek, yön belirtmek, istenilen bölgeyi aydınlatma) gibi özelliklere sahip armatürlerden oluşur.

Dekoratif Aydınlatma

 4Dekoratif aydınlatma: İç mekan ve dış mekan aydınlatmaları kullanan, dekoratif tasarımsal özelliği bulunan, bulunduğu ortam aydınlatmalarına aynı zamanda estetiklik görünüm kazandıran ve bir çok modellerden oluşan armatür türleridir.  Cafe, restoran, hotel, Lobi, mimarlık, ofis, büro gibi alanlarda sıklıkla tasarlanmış dekoratif aydınlatma armatürleri tercih edilidir. Dekoratif aydınlatmalarda ”Aydınlatma Tasarımları” içerisinde kullanılabilecek materyaller, proje bazlı aydınlatma çalışmalarında ”istenilen özelliklere en uygun bir şekilde karşılık verecek  armatürler kullanılır. Dekoratif alan aydınlatmalarında ise; Ahşap aydınlatma,  iç mekan lineeer aydınlatma, aplik aydınlatma, iç mekan duvar aydınlatmaları dekoratif alanlar için en çok tercih edilen armatürler arasında yer alır.

Temel Aydınlatmanın Görevleri

İç ve dış mekanlar için bulunduğu her alanı ışık ve renk seçimi tercihlerine göre aydınlatma. Hedeflenmiş alan aydınlatmalarını sağlama. Mekan veya işletmeler için aydınlatma sağlama, 

Aydınlatma Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Aydınlatma günümüz teknolojisinin gelişmesiyle birlikte tasarım ve dekoratif alanlarla da birleşim sağlayarak hem görünüm hemde işlevsellik açısından mekan aydınlatmaları için önem kazanmıştır. Çok çeşitli aydınlatma armatürleri mevcuttur. Fakat bu aynı zamanda armatür tasarım ve modeller açısından kararsızlıklara sürükleyebilir. Aydınlatmanın rengi ve şık seçimi aydınlatılacak alanlar için de son derece önem arz eder. 

İç Ortam Aydınlatması Çeşitleri

İç Ortam Aydınlatma Armatürleri
 • Avize Aydınlatma
 • Led Aydınlatma
 • Tavana Monte Edilebilir Armatürler
 • Duvara Monte Edilebilir Armatürler
 • Gömme veya Led Tavan Lambaları
 • Sıva altı ve Sıva Üstü Armatürler
 • Parça Armatürleri
 • Zemin Armatürleri
 • Masa Armatürleri
 • Aplik Armatürler

Dış Ortam Aydınlatma  Çeştleri

Dış Ortam Aydınlatma Armatürleri

 • Sokak Lambası Armatürleri 
 • Garaj Armatürleri (Kanopi vb)
 • Park ve Bahçe Armatürleri (Borland)
 • Yat ve Deniz Armatürleri
 • Güvenlik Armatürleri

 • Armatürleri
 • Havuz Armatürleri

İç Mekan Aydınlatmaları

Oda Aydınlatması

Mutfak Aydınlatması

Banyo Aydınlatması

Oturma Odası Aydınlatması

Koridor Aydınlatması

Salon Aydınlatması

Aydınlatma alanlarına birer örnektir.

Dış Mekan Aydınlatma Alanları

Park ve Bahçe

Endüstriyel Alanlar

Peyzaj ve Mimarlık Alanları

Fabrika ve Sanayi Alanları

Bağ ve Tarım Alanlar

gibi alanlar dış mekan aydınlatmaları için verilmiştir bir örnektir.

Aydınlatma Lamba Türleri

Kompakt Floresan Lambalar
Akkor Lambalar
Halojen Lambalar
Led Lambalar
Işık Yayan Diyot
Metal Halide Lambalar
Floresan Tüp Lambalar
Neon Lambaları
Yüksek Yoğunluklu Deşarj Lambaları
Düşük Basınçlı Sodyum Lambalar

Aydınlatma Nedir? Örnekleri Neler?

1- Vurgu Aydınlatması Örneği
2-Ortam Aydınlatması Örneği
Aydınlatma nedir ve ortam aydınlatması neler
3-Görev Aydınlatması Örneği
Bazplan Görev Aydınlatması
4-Dekoratif Aydınlatma Örneği