Dış Aydınlatma Hakkında Bilgi

Bazplan.com Aydınlatıyor

Dış Aydınlatma Hakkında Bilgiler

Şimdi iki türlü dış aydınlatma türü var. Birisi vurgu; ”Dekor” süsleme gibi aydınlatmalar. diğeri ise daha çok endüstriyel, sanayi, sokak, cadde, park ve fabrika gibi alanları kapsayan aydınlatmalardır. Yukarıda maliyet ve bakım giderleri demiştik. Büyük alan aydınlatmalarında özellikle sokak aydınlatmalarında led teknolojisinin kullanılması bu yüzden çok önemlidir. Çünkü günümüz şartlarında teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık halojen, lps vb lambalardan led lambalara geçiş sağlamıştır. Dış led aydınlatmalar genellikle diğer aydınlatma türlerine göre daha az enerji harcar, daha fazla yanma süresi ve daha az bakım maliyeti gerektirir. Böylelikle dış aydınlatmalar da özellikle büyük alan aydınlatmalarında led sokak lambaları kullanılır. Kısa süreli alan aydınlatmalarında; yakın markajlı aydınlatma çalışmaları yapılırken, örneğin; inşaat vb gibi alanlar gibi yerlerde ise led projektör tercih edilir. Dış bina süslemeleri, vurgu aydınlatmaları, örneğin; aplik duvar aydınlatmaları, bollard aydınlatmalar da yine dış aydınlatma armatürleri için birer aydınlatma örneğidir. Fakat dış aydınlatmalarda kullanılan armatürlerin geneli; süs, vurgu, dekor gibi alanlarda kullanılmış olsa da, özellikle sokak, cadde ve park aydınlatmalarında en etkili olduğu alanlardır.

Dış Aydınlatma da Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Dış aydınlatma dikkat etmeniz gerekenler arasında; aydınlatma armatürlerinin hangi alanlar için hedeflenmiş olduğunu bilmeniz gerekir. Diğer lamba türlerinde olduğu gibi bu aydınlatmaların teknik özellikleri, bulunduğu alanları daha iyi ve doğru aydınlatabilmesi açısından önemsenmesi gereken özelliklerden birisidir. Yani dış aydınlatma tercihlerinde örneğin; Bahçe için kullanacağınız armatürlerin bir çok çeşidi var. Bunun daha iyi seçilebilmesi için ne kadar süre aydınlatması gerektiği, zamanlayıcı sensörü, led lambaları ve led ışıkları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Her şeyden önemlisi bu lamba türlerinin ışık açıkları, ışık renkleri aydınlatma açısından sizi tatmin etmesi gerekir. Bu tür seçimlerde ürünlerin teknik özelliklerinin bahçeniz ile uyumluluğu örtüşmesi gerekir. Geniş alan aydınlatmaları farklıdır. Ufak alan aydınlatmaları farklıdır. Çim aydınlatmaları farklıdır, duvar aplik aydınlatmaları farklıdır. Tüm bunlarla birlikte ürünlerdeki led sayısı ve üretim açıları da yine önem verilmesi gerekilen seçenekler arasında. Bu tür aydınlatma seçimlerinde çok fazla seçenek ve opsiyon var. Böyle durumlarda kararsız kalabilirsiniz. Bu durumlarda proje dışı çalışmalarda fizibilite uzmanları ve mimarlardan destek almanızı tavsiye ederiz. Dış aydınlatmada doğru alan aydınlatmaları çok önemlidir.

Dış Aydınlatma Hakkında Bilgi

Dış aydınlatmada bir çok aydınlatma çeşitleri ve türleri var. Fakat yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi bunu iki gruba ayıracak olursak şu şekilde isimlendirmek daha doğru olur. 

Bahçe, süs, dekor, vurgu, peyzaj, duvar aydınlatmaları. 

Diğeri ise daha çok; Sanayi, sokak, cadde, park, fabrika gibi alanlar.

Dış Aydınlatma Hakkında Bilgi ve Mimari Önem

Dış aydınlatma hakkında bilgi vereceğimiz en önemli husus; genellikle aydınlatma tercihleri yapılırken aydınlatmanın sadece temel aydınlatma özellikleri baz alınır. Yani ışık yanıyor mu? yanıyor gerisi önemli değil tercihleri. 

Bu son derece yanıltıcı bir davranış biçimi. Dış armatürlerin aydınlatma alanlarında yanlış kullanılması kötü ve olumsuz bir etki oluşturabilir. Yani negatif yönde dikkat çekebilir. Örneğin; yanlış dış aydınlatma armatür seçimleri; çok fazla ışık veya yanlış renk seçiminden dolayı göz sağlığını bozabilir, göz alabilir, olumsuz bir şekilde dikkat çekebilir. Deyim yerindeyse; aydınlattığı mekanı kötü bir şekilde sırıtabilir. Bu tür tercihleri yapmadan önce, aydınlatma ile ilgili mimarlardan destek alınması en büyük önerimiz.

Yazıyla İlgili Aydınlatma Resimleri