Dış Aydınlatma

Dış Aydınlatma Armatürleri

Dış Aydınlatma Armatür Çeşitleri

İstenilen ölçü ve tasarımlara ait led aydınlatma armatürleri için mutlaka bizden fiyat almanızı tavsiye ederiz.

Led Projektör Aydınlatma Armatürleri

Yer Gömme Armatürleri

Wallwasher Aydınlatma Armatürü

Sokak Aydınlatma Armatürleri

Tavan Aydınlatma Armatürleri

Kanopi Aydınlatma

Aplik Aydınlatma Armatürleri

Bollard Aydınlatma Armatürleri

Bahçe ve Çim Aydınlatma Armatürleri

Dış Mekan Aydınlatma Led


LED aydınlatma, çok çeşitli dış aydınlatma uygulamaları için hızla en iyi çözüm ve tercih sebebi haline geliyor Bunun nedenleri ise; LED’ler piyasadaki en verimli enerji veren ışık kaynaklarına sahiptirler. En yakın rakip teknolojiye göre 2-10 kat daha uzun kullanım ömrüne (ve ilgili ürün garantilerine) sahiptirler ve çok yüksek kaliteli bir ışık üretirler. Çok çeşitli özellikleri olan, küçük sabit durumlu ışıklar, yani eski aydınlatma teknolojisine ait aydınlatma ürünlerinin genellikle yaygın olan kırılma veya geri dönüşüm noktasındaki yansıma noktaları yeni teknolojik aydınlatma led armatürlerinin enerji ve ışık verimliliğine göre oldukça geridedir. Belki de tek dezavantajı, piyasadaki en ucuz ışık olmamalarıdır. Bununla birlikte, fiyat düşmeye devam ederken, akıllı bir yatırımcı, geleneksel bir ampulden (10 kat) daha uzun bir kullanım ömrüne sahip olan led aydınlatma modellerini tercih edecektir. Özellikle dış mekan aydınlatmaları, sokak armatürleri, bahçe aydınlatmaları, park yeri aydınlatmaları, garaj aydınlatmaları, gemi aydınlatmaları dış mekan için bu duruma son derece elverişlidir.

Dış Aydınlatma  

Dış mekan led aydınlatma

Kaliteli dış aydınlatma için en önemli tesislerden biri açık otoparklardır. Otoparklar, emlak organizasyonları ve tesis yöneticileri için üç büyük engel oluşturmaktadır. Öncelikle, kiracılar ve müşteriler için samimi ve güvenli bir atmosfer sağlamak için otoparkınızın iyi aydınlatılması gerekir. Otoparklar da kullanılan aydınlatmanın türü ve özellikleri, genellikle bina için güvenlik ve profesyonellikle ilgili genel tonu belirler. Bu genel özelliği aydınlatma kalitesi olarak adlandırmak daha doğru bir yaklaşım olacaktır. . İkincisi, park yeri aydınlatmalarının enerji açısından verimli olması gerekir mümkün olduğu için, genellikle gün batımından sabaha kadar çalışırlar. Üçüncüsü, armatür ömrünü en üst düzeye çıkarmak önemlidir, çünkü herhangi bir çalışanın bu ürünleri kontrol ederek geçireceğiz zaman, maliyet açısından önemli rol oynar. Dış mekan  led aydınlatma ürünlerinin enerji ve ışık verimliliği bakımından kaliteli olması, ürünlerin ömürlü olmasını sağlar. Öncelikle bu üç nedenden dolayı, bir dış mekan aydınlatma çözümü seçerken yüksek verimlilik, uzun ömür ve yüksek kalitenin en iyi kombinasyonunu en iyi olduğu aydınlatma modelini yansıtmak önemlidir.

Dış Aydınlatma

Dış mekan led aydınlatma armatürü

Dış aydınlatma için ışıklar arasından seçim yaparken dikkate alınması gereken iki ana kalite indeksi; renk sıcaklığı ve renksel geri verim indeksidir . İkisini de burada daha detaylı bir şekilde resimlerle vurgulayacağız. Kısacası: renk sıcaklığı parlaklığı tanımlar ve “sıcak” kırmızımsı turuncudan daha çok “soğuk” beyaza ve hatta mavimsi ışığa kadar değişir. Color Rendering Index (CRI) aşağı yukarı size gün ışığı koşullarında aydınlatılan nesnenin kendisine ne kadar yakın göründüğünü söyler. Renk Sıcaklığı, LED‘ler gibi bazı aydınlatma teknolojileri çok daha geniş bir aralıkta mevcut olmasına rağmen, daha çok tercih edilen bir şeydir. CRI, genellikle mükemmel olarak kabul edilen 90’ın üzerindeki değerlerle çok daha objektiftir. Aradaki farkı daha iyi anlamak için aşağıdaki dış aydınlatma resminde bunu açıklayabiliriz.

Soldaki önceki bölüm çok daha sarımsı bir sıcak renk sıcaklığına ( yaklaşık 2220 K ) sahipken, sağdaki LED’lerin bulunduğu sonraki bölüm çok daha soğuk bir beyaz renk sıcaklığına ( yaklaşık 5510 K ) sahiptir. Soldaki nesnelerdeki renk ( CRI yaklaşık 55- 60 ), sağdakiler kadar ( CRI 90 civarında ) hemen hemen aynı değildir.

Dış Aydınlatma

Dış aydınlatma resimleri

Dış Mekan Aydınlatma Işık Seçenekleri

Dış Aydınlatma veya Dış Mekan Aydınlatma Işık Seçenekleri

Daha fazla bilgi ve detay için iletişim bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz. Işık renkleri ve tercihleri ile ilgili geri dönüşümüz acil olarak hızlıdır.

Dış Aydınlatma Enerji Verimliliği


Armatürleri gece de sekiz saat çalıştırmak, enerji giderlerini artırmak anlamına gelir. Buna şöyle bir örnek vermek gerekirse; Bir binayı satın almanın maliyeti, ömrü boyunca toplam işletme maliyetinin yalnızca % 10’u kadardır. İşletme maliyetlerinin büyük bir kısmı enerji tüketiminden gelir. Enerji maliyetleri iki ana kategoriden birine girme eğilimindedir: İç aydınlatma ve dış aydınlatma çoğu tesiste toplam aydınlatma faturasının önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Belki de bu eğilimin en büyük istisnası, tesis içinde diğer bina türlerine göre daha fazla elektrik tüketme eğiliminde olan hastaneler ve tıbbi tesislerdir.

Giderlerinizi dış aydınlatma sayesinde azaltabilirsiniz. Çünkü enerji bütünlüğünün çoğu dış aydınlatmalardan karşılanır. onları üretmek için tüketilen enerji birimi başına yerdeki yararlı watt cinsinden azaltmakla ilgilidir. Son zamanlarda (kabaca 1970’den günümüze) bu sorun Yüksek Basınçlı Sodyum (hps) veya metal halide lambalarla çözülmüştür. Bundan önce aydınlatma armatürü tercih edilen bir ”mercury buharlı lamba” türüydü.

Dış Aydınlatma

Farklı aydınlatma teknolojilerinin kaynak ve sistem verimliliğinin yan yana karşılaştırmasını gösteren aşağıdaki tabloyu incelemek için bir dakikanızı ayırın. Kaynak verimliliği, sistem verimliliğinden daha az önemlidir çünkü hedef bölgeye ulaşmayan ışığı hesaba katar. HPS otopark armatüründe 360 ​​derece ışık yayan bir ampul düşünün. Gökyüzüne yönelen ışık, armatür tarafından yere doğru geri yansıtılmalıdır. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu sürecin doğasında kayıplar vardır. Işığın tamamı yansıtılmaz. Onu üretmek için yakılan enerji böylece kaybolur. led’ler yönlü ışık ürettiği için ( yalnızca 180 derece yayan, çok yönlü, Geleneksel ışıklarla üretilen 360 derece aydınlatma) ışığı yalnızca istenen alanlara (gerçek otoparkın kendisi) ulaştırmada çok daha etkilidir. Bir led ışık için tipik Sistem verimliliği, Watt başına 50 Lümen‘den fazladır ve bu, piyasadaki diğer ışıklardan çok daha iyi olmasa da bu kadar iyidir.

İlgili dış aydınlatma armatürü enerji verimliliği tablosu:

dış mekan led aydınlatma enerji verimliliği tablosu

Dış aydınlatma ürünlerinin yanma süresi ve ömrü ne kadardır?


LED‘lerle kalite ve enerji verimliliği iyileştirmeleri etkileyici olsa da, belki de en önemli nesil sıçraması, yaşam süresindeki büyük artışı içerir. led‘ler, piyasadaki alternatiflerin tam anlamıyla 2-10 kat daha uzun ömürlüdür. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, üreticiler LED ürünlerini daha önce (farklı ampul teknolojileriyle) 1-2 yıldan daha uzun bir garanti bulmak için zorlanacağınız çok daha uzun bir süre (tipik olarak 5-10 yıl) garanti etmeye isteklidirler. Genel otopark armatürlerine (metal halojenürler ve sodyum buharlı lambalara) gelince, LED’ler 2-4 kat daha uzun ömürlüdür. Otoparkınız için hps lambaları satın aldığınızı ve ardından LED’lerinizle herhangi bir şey yapmadan önce bunları geri almanız, işçilik maliyetleriniz ve tüm tesisinizdeki ampulleri dört kez değiştirmeniz gerektiğini düşünün. Tüm bu süreçler içerisinde maliyet ve zaman kaybı, önemli ölçüde değer kazanır.

Dış Aydınlatma

Dış aydınlatmalar da aydınlatma süresi, ürünün kalitesi, led seçimleri, garanti süresi, ürünün doğru alan ve mekanlar için tercih edilmesi yine sizin maliyetiniz ve yatırımınız için doğrudan etki edecektir.

Aydınlatma Lambalarının Yanma Süresi Tablosu

Lambaların lamba süresi tablosu

Bu tabloya göre iç ve dış mekanlarda doğru alan ve mekan aydınlatmaları için led aydınlatma modelleri doğru tercih olacaktır.

Dış Aydınlatma Armatürleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Aydınlatmanın hem açık otoparklarda hem de sokak lambaları ve halka açık alanlarda profesyonelce uygulanması için son önemli husus, aydınlatma armatürünün özelliklerini belirlemektir. En yaygın olarak kullanılan direğe monte ışıklardır, ancak diğer seçenekler arasında dekoratif direk üstleri ve hatta yapıların yakınındaki alanlar için binaya monte armatürler bulunur.


Dış mekan aydınlatması için bir düşünceniz mi var?


Doğru dış aydınlatma için dikkat etmeniz gereken hususlar

Uyumluluk: Lambanın veya armatürün ve ışığın mevcut  standart bağlantılara monte edileceğinden emin olun.

Korozyon Direnci: Armatürlerin dış mekan ve aşındırıcı ortamlar için yeterince test edildiğinden emin olun. ASTM B117 tuz sisi veya tuz püskürtme testini geçen aydınlatma armatürlerini arayın. Okyanusa yakın ortamlarda ( örneğin Florida gibi) bu özellikle metal veya kaplanmış metal armatürlerin aşınmasını ve ışığın erken bozulmasını önlemek için önemlidir.

1-Tercih

Elektriksel Güvenilirlik Gereksinimleri: Armatürlerin veya aydınlatmaların elektriksel güvenilirlik gereksinimlerinin tüm aydınlatma standartlarını karşıladığından emin olun. Lambaların veya armatürlerin, Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü (ANSI) tarafından belirlenen ilgili titreşim standartlarını karşıladığından emin olun. ANSI, Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü ve IEEE, Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü anlamına gelir. Her ikisi de sırasıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde ( ANSI ) ve mühendislik uygulamalarında ( IEEE ) faaliyet gösteren bireyler için gönüllü fikir birliği standartlarını denetleyen özel profesyonel kuruluşlardır. ve özel kurulumunuzun durumu. ANSI / IEEE C62.41.2 ‘ ye göre ışığın voltaj dalgalanmaları için ilgili aşırı gerilim koruyucu bölge kategorisini karşıladığından emin olun. Endişe edilecek iki ana elektrik dalgalanması kaynağı, güç kaynağının kendisinden gelen yıldırım ve anahtarlama dalgalanmasıdır. Dış aydınlatma C kategorisidir.

2.Tercih

Elektromanyetik Parazit Standartları: Kullanılan ışıkların, ”Federal Düzenlemeler Yasası” Başlık 47 Bölüm 15 (47 CFR 15) tarafından belirlenen Elektromanyetik Parazit (EMI) standartlarını karşıladığından emin olun. 47 CFR 15 sahte veya lisanssız düşük güç emisyonlarını kapsar. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki perakendecilerden satılan hemen hemen tüm ışıklar 47 CFR 15‘e göre incelenmiştir. Durum tespiti, Amerika Birleşik Devletleri‘n de tipik olarak perakende ürün satmayan denizaşırı üreticileri kullanan aydınlatma dağıtıcılar olmak üzere daha çok bir sorundur.

3.Tercih

Mekanik Güvenilirlik Gereksinimleri: Armatürlerin ve aydınlatmaların mekanik güvenilirlik gereksinimlerini ve tüm aydınlatma standartlarını karşıladığından emin olun. Dış aydınlatma armatürler de monte edilen direkler için mekanik sınırların karşılandığından emin olun. Etkili Öngörülen Alan (EPA) EPA‘nın, belirli bir aydınlatma armatürünün rüzgar direncini gösteren bir derecelendirme olduğundan emin olun . Bu rakam, belirli bir armatürün direncini (rüzgar yükü) bularak hesaplanır ve ortam aşırı rüzgarlı olduğunda direğin arızalanmasını önlemek için önemlidir. Yeni nesil dış aydınlatma armatürünün % 50’si, değiştirilen armatürünkinden küçük veya ona eşittir ve armatürün sabitleneceği direğin değerinden küçük veya ona eşit bir EPA‘ya sahip olmasını sağlar.

Dış Aydınlatma Kullanım Alanları


Kapalı Otopark Aydınlatması

Kapalı otoparklar, açık otoparklara çok benzer, bariz bir farkla, tavanları vardır. Armatürler artık bir direğe monte edilmiyor, ancak aksi takdirde açık otopark aydınlatması için aynı önemli hususlar geçerlidir. Yani, otopark aydınlatmasını iyileştirmek veya dönüştürmek isteyen kullanıcılar genellikle enerji maliyetlerini düşürmek , bakım maliyetlerini düşürmek ve aydınlatma performansını iyileştirmekle ilgilenirler. Led aydınlatma tercihini yapmak ise daha önce bahsedilen tüm nedenler için hala harika bir çözümdür. Bununla birlikte daha önce tartışılmayan iki ilgili kavram, uyarlamalı aydınlatmanın kullanımını ve ışık dağıtım modellerinin özelliklerini içerir. Enerjinin tüketildiği verimliliği en üst düzeye çıkarmak için bir alan için de bu durum gerçerlidir. Aşağıdaki kapalı otopark aydınlatması örneğinde bu farkı görebilirsiniz.

Katlı Otopark Aydınlatması


Sokak Aydınlatması

Dış mekan aydınlatma da renk sıcaklığı sokak aydınlatması için en önemli faktördür.

Renk sıcaklığı:
Sokak aydınlatması için özellikle vurgulanmaya değer önemli bir husus, Led’ler ile yüksek basınçlı sodyum (HPS), düşük basınçlı sodyum (LPS) ve metal halojenür lambalar gibi geleneksel çözümler arasındaki kalite farkıdır. Örneğin, sodyum buharlı lambalar ile LED’ler arasındaki en göze çarpan fark, LED’lerden daha yüksek renk sıcaklığı olan beyaz parlamaya kıyasla HPS / LPS lambalarla ilişkili turuncu renktir.

Sokak aydınlatması için örnek:

Dış Aydınlatma Sokak Aydınlatması0)


Bina, Bahçe, Peysaj ve Dış Aydınlatma

Düşük yoğunluklu bir çalışma ortamının (soluk bir ışık) daha önce belirtilmemiş faydalarından biri, ayrı ampullerin faydalı ömrünün muhtemelen artmasıdır. Düşük akımda bir LED ışığı ne kadar çok çalıştırılırsa, kullanım ömrü de o kadar uzun olacaktır. Çalışma ömrünü çevreleyen normal beklentiler, ampullerin % 100 güçte çalıştığını ve tipik olarak 50.000 ila 100.000 saat veya daha fazla tahmini faydalı ömürlerini var sayar. Ampullerin düşük akımlarda çalıştırılmasıyla bu dikkat çekici rakamların daha da iyileştirilebilmesi, LED’leri tek başına bir dış aydınlatma sınıfına sokmaktadır. Peysaj ve bahçe alanları için bu armatürleri seçmek yine doğru tercihler arasında yer alacaktır. Enerji ve ışık verimliliği açısından uzun kullanım ömrüne sahip aydınlatma ürünleridir.

Sensörlü Dış Aydınlatma Ürünleri

Sensörlü Dış Aydınlatma Ürünleri

Hareket sensörleri gibi uyarlanabilir aydınlatma çözümlerinin bir başka avantajı, potansiyel suç için caydırıcı olmalarıdır. Doluluk durumuna bağlı aydınlatma seviyeleri, hem davetsiz misafirleri korkutur hem de bir mülke bakan güvenlik devriyeleri için bir gösterge görevi görür. Beyaz ışıklı LED’ler, devriyelerin görünürlüğünü iyileştirir ve güvenlik personelinin tek renkli sarı bir arka planla yeteneklerine göre yanıt verme etkinliğini artırabilir.

Kolej Kampüsü LED Işıklarla Dörtlü Aydınlatma İyileştirmeleri

Hareket sensörleri ve zamana duyarlı ışık seviyesi programlama gibi özellikler her türlü dış mekan aydınlatmasına (otopark aydınlatması, sokak aydınlatması, bina cephe aydınlatması, yol aydınlatması vb.) Entegre edilebilir. Etkili kılan tipik temalar arasında ağaçlar gibi asgari engelleri, direğe monte sensörler için orta yükseklikte (20-30 fit veya daha az), böylece yerde hareket eden nesnelere hala çok yakın olmaları ve içeride düşük ila orta yoğunlukta trafik vardır. hedeflenen alanlar (farklı zamanlarda ışıkları kısmak veya hatta kapatmak gerçekten mantıklı olacak şekilde). Büyük projeler için bu sensörler genellikle senkronize edilir ve / veya radyo frekansları kullanılarak bağlanır. Akıllı cihazların ortaya çıkmasıyla bu tür ağlar artık hem yerinde hem de uzaktan internet erişimi aracılığıyla yönetilebilir.


Dış Aydınlatma Diğer Kullanım Alanları

Dış aydınlatmanın kullanım alanları kategori bazında sınırlıdır fakat alan aydınlatması bakımından geniş kitlelere hitap eder. 

Balkon aydınlatması

Villa ve Hane Aydınlatması

Havuz Aydınlatması

Özel Duvar Aydınlatması gene bu seçenekler arasında yer alır. En çok kullanıldığı alanlar ise; Sokak, Bahçe, Park, Garaj veya Otopark sonrasında duvar aydınlatmasıdır. Tüm bunlar dış aydınlatma ürün grupları içerisinde yer alan aydınlatma armatürülerdir.

 

En uygun fiyat garantisi ve  dış aydınlatmada en uzun led ömrü garantisi veren firmayız. Mutlaka iletişim bölümünden bizlere ulaşın.