Aydınlatmada Kullanılan Terimler

Bazplan.com Aydınlatıyor

Lambaya Dokunmayın Patlayabilir !
Aydınlatmada Kullanılan Terimler

Aydınlatmada Sık Kullanılan Terimler ve Anlamları

LED: ışık yayan diyot anlamına gelir. Kendi içinden akan bir akım olduğunda ışık yayan bir tür diyottur.

 Buradaki kısaltışmış olan ”D” harfinin açılımı; ”diyot” anlamına gelmesi demektir. Akımı yalnızca bir yönde iletirler, böylece bir pozitif ve bir negatif terminalleri olur.
led ışığının renkleri, led çipinde kullanılan belirli yarı iletkene bağlıdır.
Plastik gövde genellikle yayılan rengi zenginleştirmek için renklendirilir, ancak şeffaf gövdeli led’ler yaygındır ve tabii ki beyaz led’ler için gereklidir.
Normal ampullerin aksine ledler hasarı önlemek için genellikle akım sınırlaması gerektirir.

Cob Led Nedir?

Chip on-Board (COB) LED’leri, yüksek güçlü beyaz oluşan LED dizelerdir. COB’ler, genellikle bir tahta da minimum 9 olmak üzere birden çok yonga / kalıptan oluşur. Boyutlarına göre parlak olmaları onları çok sayıda ayrı LED kullanmaya alternatif bir seçenek haline getirir. COB’lerde kullanılan çipler ambalajsız LED’lerdir. Daha kompakttırlar ve yan yana yoğun bir şekilde paketlenebilirler. Bu mavi pompalar daha sonra mavi ışığı beyaz ışık çıkışına dönüştüren bir fosfor tabakasıyla (yumurta sarısı) kaplanır. Yandığında tek tek çipleri göremezsiniz. 


Smd Led’in Anlamı

Smd led; yüzeye monte ”led” anlamına gelir. Özellikle, devre kartına monte edilen ve lehimlenen ışık yayan bir diyottur. Bir smd led, standart bir LED ile birlikte gelen uçları veya çevreleyen ambalajları olmadığı için oldukça küçüktür. Bu; en iyi şekilde bir insan tarafından değil de otomatik montaj ekipmanı tarafından işleneceği anlamına gelir. Bir smd led, standart ledler’in ışını odaklayan epoksi muhafazasına sahip olmaması sayesinde geniş bir görüş açısına da sahiptir.

CRI Anlamı Nedir?

Renk işleme indeksi diyebiliriz. Bir ışık kaynağının aydınlattığı nesnenin renklerini doğru bir şekilde yeniden üretme yeteneğini ölçen bir sistemdir.

Dimmer’in Anlamı

Genellikle bir ışığı açıp kapama yapmak için kullanılan anahtar. Aynı zamanda ışığın renk değerlerini değiştirmek içinde kullanılan bir anahtardır.

Lümen’in Anlamı Nedir?

Lümen, bir ışık kaynağı tarafından yayılan görünür ışığın ölçüsüdür. Yani ışık akışı veya ışık gücü diyebiliriz.

Her saniye bir kaynaktan ne kadar görünür ışığın geldiğini ölçer.

HOLOJEN AYDINLATMANIN ANLAMI

Halojen aydınlatma, bir cam ampul yerine halojen gazla doldurulmuş kuvars veya yüksek erime noktalı cam zarf kullanan bir akkor aydınlatma çeşididir. Halojen aydınlatma daha verimlidir ve normal akkor aydınlatmaya göre daha uzun sürer, ancak lamba çok daha yüksek bir sıcaklıkta yanarak bazı konut kullanımı için yangın oluşturma tehlikesi vardır.

Aydınlatmada Watt’ı nedir?

Bir ampulden beklenen ışık miktarı için bir standart haline gelmiş olsa da, watt aslında enerji kullanımı için bir ölçü birimidir. Standart ampuller için daha fazla enerji her zaman daha fazla ışık anlamına geldiği için zamanın testinden geçti. Bununla birlikte, LED aydınlatma işleri başlarına döndürdü.

Amperin Anlamı

Amper genel anlamda her yerde duyabileceğiniz bir terimdir. Anlamı: Elektrik akımının bir ölçüsüdür. Amper = Watt (Güç) / Volt (Voltaj)

Ansı’nın Anlamı

Amerikan ” ABD Ulusal Standartlar Enstitüsütarafından atanan 3 harfli kodlardır. Çeşitli üreticilerin ürünleri arasında mekanik ve elektriksel birbirinin yerine geçerliliğini garanti eden bir sistem sağlarlar.

Aydınlatmada CCT’nin Anlamı

Kelvin yani; ”Kderece cinsinden ölçülen bir ışık kaynağının renk görünümünün sayısal ölçümü olan bir terimdir. Aynı zamanda renk gruplarının algılanma biçimini de ifade eder (aydınlatmanın psikolojik etkisi). Düşük renk sıcaklığı, daha sıcak renkli (daha fazla sarı / kırmızı) ışık anlamına gelirken, yüksek renk sıcaklığı daha soğuk bir ışık (daha fazla mavi) anlamına gelir…

RoHS Anlamı

 RoHS; Tehlikeli Maddelerin Sınırlandırılması anlamına gelir. RoHS, elektrikli ve elektronik ekipmanlarda belirli tehlikeli maddelerin kullanımının kısıtlanması için bir yönetmeliktir. Aydınlatma armatürlerinde de çok sık kullanılan bir aydınlatma terimidir.

IP 65 Anlamı

Muhafazaların kir girişine veya su girişine karşı korunması olarak tanımlanmıştır. (Bkz; IEC529 BSEN60529) Derecelendirmedeki ilk hane, temasa ve yabancı cisimlere karşı korumadır. Derecelendirmedeki ikinci basamak su koruma faktörüdür. IP65 bir lamba tamamen toza karşı korunması ve her yönden su ise, düşük basınçlı jetler karşı korunmuş olduğunu gösterir. Kısa terim olarak; aydınlatma armatürlerinin suya karşı olan koruması veya dayanıklılığı diyebiliriz.

Aydınlatmada Driver’in Anlamı

Lambanın elektriksel özelliklerine uygun çıkışlara sahip bağımsız bir güç kaynağı anlamına gelir. Ve aydınlatma terimi olarak sürücü olarak adlandırılır. Benzer ve aydınlatma kaynaklarına güç sağlamak için kullanılır. Aydınlatma terimlerinde sıklıkla karşılaşılan bir kelimedir.

CBCP Anlamı

Bir reflektör lamba ışınının merkezindeki ışık yoğunluğu anlamına gelir. Kandela cinsinden ölçülmüştür. Renklilik tablosunda tipik olarak (x, y) koordinatları olarak ifade edilen bir ışık kaynağının rengini belirlemek için ölçülen durum.

Aydınlatma da Verimlilik Nedir? (Efficiency)

Bir ışık kaynağının verimliliği, basitçe ışığa dönüştürülen elektrik enerjisinin orantısıdır. Yani enerjinin yayıldığı dalga boyu ile ilgili hiçbir sorun olmaksızın, her watt elektrik gücü için üretilen görünür ışığın watt’ıdır. Örneğin; 100 watt’lık bir akkor lamba elektrik enerjisinin %7’sini ışığa dönüştürür; deşarj lambaları % 25 ila %40’ı ışığa dönüştürür. Bir armatürün veya armatürün verimliliği, armatürden gerçekten çıkan lamba lümenlerinin yüzdesidir. Bu yüzden aydınlatma da aydınlatma verimi de çok önemlidir.

Aydınlatmada Kullanılan Terimler

Değerli okuyucularımız bu blog yazısında ”Aydınlatmada Kullanılan Terimler” ile ilgili kullanılan kelimelerin ne anlama geldiğini öğrenmiş oldunuz. Burada sadece aydınlatma armatürlerinde kullanılan en çok kelime kavramlarını gördünüz. Bu terimler dışında aydınlatma da kullanılan fakat yaygın olmayan bir çok kelime türleri daha vardır. Daha fazla bilgi ve içerik için bazplan aydınlatma blog içeriklerini takip etmeyi unutmayın.