Proje Aydınlatması Nedir?

Bazplan.com Aydınlatıyor

Lambaya Dokunmayın Patlayabilir !

Proje Aydınlatması Nedir?

Bazplan Proje Aydınlatması Nedir
Doğru Aydınlatma

Proje Aydınlatmaları Müşteri Memnuniyeti Üzerine Kuruludur

Proje Aydınlatması ve Müşteri Memnuiyeti

Mimarlar olarak müşterilere karşı olan sorumluluk sadece onları iyi bir şekilde dinleyip ne istediklerini anlamaktır. Burada bizlerin üzerine düşen görev; anlattıkları veya anlatmak istediklerinin üzerine koyabileceğimiz argümanlar oluşturmak. Zaten mesleki farklılıklarımızı ve bakış açımızı ortaya koyanda bu tür özelliklerimizdir. Farklı bir bakış ve anlayış ile birlikte müşterilerimizle yol aldığımız bu yolda, her zaman onlara karşı sorumluluklarımızı en iyi bir şekilde başarı ile sonlandırmak isteriz. Bu kısmın en güzel yanı onlara proje aydınlatmalarını ve kataloglarını gösterdikten sonra bu şekilde olacak dememiz. Fakat onlara gösterdiklerimiz veya beğendirdiklerimiz bu işin sadece başlangıç aşaması. Kahveler içilir, yemekler yeni, konuşulur da konuşulur. Saatlerce günlerce fikir alışverişi, yazışmalar… Bakıyoruz ki söylediklerimiz hiç biri değil; fakat daha güzeli olan aydınlatma türlerini uygulamış olmamız. Bu bizim alıştığımız bir şey olsa da onların şaşkınlıkları ”aydınlatma projelerinin” daha güzel olması ve beklediklerinden de güzel çıkması sebeplerindendir. Bazplan mimari danışmanları olarak; müşterilerimize karşı olan sorumluluklarımızı onları şaşırtma yönü ile cevaplandırmak isteriz. Bunu nasıl yaparız? Tabi ki onlara sürpriz yaparak. Sürpriz yapmamızın en büyük sebebi onlara beklediklerinden daha güzelini ve en iyisini vermek. Bu yüzden proje aydınlatmalarında müşterileri yani bize iş verenleri mutlu etmek için onlara sürprizler yapmaya devam ederiz.

Ön Bilgilendirme

Sevgili arkadaşımız fehmi sür‘ün bu blog içerisindeki yazılarını takip ederim. Kendi blog yazılarında doğru aydınlatmanın ne olduğunu ve nasıl olması gerektiği ile ilgili benden de destek alarak güzel bir içerik yazmış. Bu içeriğin eksik gördüğüm yanı; proje bazlı aydınlatmalar da dikkat edilmesi gerekilen unsurlardı. Birazdan buraya yazacaklarım proje bazlı aydınlatmalar da dikkat edilmesi gereken unsurlar/ detaylar olarak adlandırabilir.

Proje Aydınlatmalarında Nelere Dikkat Edilmeli

Şimdi öncelikle çok fazla uzun cümleler kurmadan sizlere şunu vurgulamak istiyorum.

Bir mimarla aydınlatma projesi çalışması yaparken onlardan neler isteyeceksiniz? 

Tavsiye: Hemen gördüğünüzü beğenmeyi bırakın. Seçici olun, ama ilkini seçmeden önce sonuncusunu seçme ihtimalini unutmayın. Ve buna derin bir anlam yükleyin. Belki en güzeli; en sona kalandır?

Başlayalım…

Önünüze yığınla katalog, almanak ve renk seçenekleri gelir. Kuşe kağıdına basılan o güzel armatürlerin kaplamaları ve menşeileri hakkında hiç bir bilginizin olmadığına kanaat getirebilirim. İçinde kullanılan ledlerin kalitesi, markası, RoHS belgelerinin olup olmadığı konusunda da bir bilginiz yoktur muhtemelen? Öncelikle burada aydınlatma terimleri ile ilgili bir yazı var. Kısa ve net orada seçeceğin armatürleri oluşturan parçaların isimleri tek tek yazmakta. Eğer ki proje bazlı bir aydınlatmalar da bilginizi ortaya katmak istiyorsanız; aydınlatma hakkında mimarlara karşı bir bilgi sahibi olmanızı tavsiye ederim. Burada özet geçmemi istediğim şey; herhangi bir çalışma konusunda fikir sahibi olmanız, mimarların sizlere olan yaklaşımı (bakış açısını) değiştirebilir. Bu bir seçenek midir? Evet.

Hayalinizdeki Aydınlatma Nedir?

1- Ne istediğinizi bilmeyebilirsiniz ama bunu hayal gücünüzle anlatmanız mümkün. Mimarlar bunu özet geçebilir. Mühim olan anlatmak istediklerinizi hayallerle olan bağımsızlığını karıştırmamızdır.. Yani teori ve pratik gerçeği burada çok önemli. Bir an da hayalinizden bahsedip, diğer yandan gerçeğe dönmeniz anlam karmaşıklığı oluşturabilir.

Kişiliğiniz Nasıl?

2-Kişiliğiniz neyi ve neleri temsil ediyor? Bunun çok cevabı var. Fakat; aydınlatma projeleri için tek bir cevabı var. Sade mi? Renkli mi? yani bunun yaş, yaşam, yaşayış olarak çok ortak noktaları var fakat aydınlatma projelerini işlerken bu kavramları birbirine karıştırmayın. Örneğin; kapalı bir hava da renkli bir şeyin cevabını veremeyebilirsiniz. Karar verirken ruh halinizi etkileyen bir çok faktör var. Aydınlatma tercihleri yapmadan önce bu tür kararları göz önünden geçirmenizi dileyerek; Sadelik ve Renklilik kavramını yaşam stiliniz olarak, bir tema şeklinde değerlendirmenizi tavsiye edebiliriz.

Kararsızlık?

3-Karar değiştirenlerdeniz misiniz? O zaman bunu mimarlara açık açık belirtin. Çok sık karar değiştiren biriyim acaba şöyle mi olsa daha iyi mi olurdu? böyle daha iyi sanki? diye bir ruh haliniz varsa bunu mimarlara belirtmekten çekinmeyin. Eğer ki bunu bizlere yani aydınlatma projelerini çalışan mimarlara söylerseniz; isteklerinize farklı bir perspektif açıları sunarak kararsızlıklarınıza küçük hedefler koyarak onları daraltabilir.

Param Var Veriyorum

4-Parayı veriyorum onlara bu işi yapacak yapmak zorunda. Mantığından dışarı çıkın. Ortak fikirlerin buluştuğu bir aile ortamında yemek yiyor gibi iş yapın, yapalım. Çünkü mimarlar da esneklik açısından kararlarında baskı hissetmeyi sevmezler. Baskı yapmayın.

Aman Şu Renk Olsun Daha İyi

5-Sarıyı seviyor, yeşili denemek istiyor fakat kırmızıdan vazgeçiyor musunuz? O zaman mimarlara en çok sevdiğiniz renkleri bu işin başında yani proje başında belirtin. İkna olmanız açısından hepsinin tek tek olması yerine, belki içlerinden karma bir renk çıkararak hepsini seçmekten sizi kurtarabilir. Ve daha güzel bir aydınlatma projesi ortaya koyabilir.

Bir Kez Daha Soruyorum

6- Çok fikir alışverişi iyi değil. Kararsızlıktan doğan bir şeydir. Bazı durumlar vardır ki? Aman yap kafana göre o kısmı hiç önemli değil. Baskısından hem kendinizi hem de karşınızdakini çıkartın ve bizlerin de sorumluluk alma alanlarımızı daraltın. Belki daha iyisini koymaktan imtina etmeyiz.

Çelişiyorum Haklısınız

7-Çelişmeyin. Çelişiyorsanız da bunu kendi içinizde veya sevdiklerinizle paylaşın. Fakat bunu karşınızdaki haklı tutum sergiliyormuş gibi değil negatif bir tutum sergiliyormuş gibi yaklaşın. Çelişki içerisinde kaldığınız anlarda haklılığınızı karşı tarafa tatbik etme psikolojisi, karşı tarafından sizden yana olma yanlışını ateşler. Böylelikle fikir ve kararlıklarınızda özgür davranamaz, aydınlatma tercihlerinde yanlış kararlar vermiş olursunuz. Bu bölümde ”proje aydınlatması nedir” ile ilgili bir içerik okudunuz.

Şimdilik bu kadar eğer ki fikir ve görüşlerinizi beyan etmek isterseniz sinansezgin@bazplan.com adresinde bana yazmanız yeterli.