Aydınlatma İçin Doğru Tercih Nasıl Yapılmalı

Bazplan.com Aydınlatıyor

Lambaya Dokunmayın Patlayabilir !

Aydınlatma İçin Doğru Tercih Nasıl Yapılmalı?

Temel Bilmeniz Gerekenler
Aydınlatma İçin Doğru Tercih Nasıl Yapılmalı

Değerli okuyucularımız öncelikle şunu bilmenizi istiyoruz. Her aydınlatma armatürünün belirlenmiş olduğu bir aydınlatma alanı vardır. Ve aydınlatma özellikleri bu alanlar için tasarlanıp üretilmiştir. Temel kavramlar arasında bilmeniz gereken şey; aydınlatma ve aydınlatmanın tercih edildiği alanlardır. Örnek verecek olursak iç aydınlatma ve dış aydınlatma birbirinden farklı alanlar için tasarlanmış armatürlerdir. Üretim özellikleri kullanım alanlarına göre belirlenmiştir. Bu kısa bilgiden sonra ”doğru aydınlatma tercihleri yaparken nelere dikkat etmeliyiz?” konusuna geliyoruz.

Doğru Aydınlatma Nedir?

İç ve dış aydınlatmada kullanılan armatürlerin belirlenmiş alanlar içerisinde; hane, iş yerleri, işletme gibi yerleri hedef alarak, bu alanların uyumluluk içerisinde aydınlatılmasına doğru aydınlatma denir. Genel anlamda her aydınlatma ürünün kullanıldığı mekanlar farklıdır. Doğru aydınlatmanın kapsadığı en önemli şey; armatürlerin teknik ve tasarımsal özelliklerine uygun bir şekilde kullanılmasıdır. Proje bazlı yapılan aydınlatma tasarım çalışmalarında bu kısma çok önem verilmektedir. Kullanıcıların istek ve görüşlerine göre tasarlanabilen aydınlatma modelleri, gerçek temaya en yakın ve en güzel bir şekilde yakışacak alanları belirler. Tasarımın ve aydınlatmanın birleştiği bu noktada, ”proje bazlı aydınlatmalarda” aydınlatılan mekanın temasına ve görünüşüne çok önem verilir. Doğru aydınlatmanın sağlanabilmesi için temel yaklaşım ve ideolojiler de son derece önemli hedefler arasında yer alır.

Açıklama ve Örnek Kısmı
Doğru Alan Aydınlatması Örneği:

Örneğin; Cafe aydınlatmalarında kullanılacak mekan aydınlatmalarının kategorisi iç mekan içerisinde yer alan armatür ürünlerdir. Bunu biraz daha kıskaca alırsak bu ürünler kendi içlerinde kullanım alanlarını geniş tutacak şekilde tasarlanabilir özelliklere sahiptir.

Yani bu ürünlerin içerisinde standart olan iç mekan aydınlatmaları da yer alabilir, dekoratif alan aydınlatmaları için tasarlanmış armatürler de yer alabilir. Bu blog yazısında bizi ilgilendiren kısım, bu ürünlerin doğru alanlarda doğru tercihlerle yapılacak olmasıdır. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz cafe aydınlatması örneği, ürünün sadece kategorisi ile ilgili seçim kısmını kapsamaktadır.

Aydınlatma İçin Doğru Tercih Nasıl Yapılmalı

Aydınlatma için doğru tercih nasıl yapılmalı? Yine bir mekan örneği vermek gerekirse, örneğin; mağaza ve vitrin aydınlatmalarında ray spot led aydınlatma armatürleri tercih edilir. Bu ürünler kendi içlerinde standart ve tasarlanabilir ürünler olmak üzere ikiye ayrılabilir. Buradaki başlıca detaylar; profil şekli, rayların dönemeçli olması, kasanın rengi, raylarda kullanılan parçaların eksantrik olması, açılarının ayarlanması, acardionları da bu ürünlerin tasarımsal boyutuna giren kısımları diyebiliriz. Bu örnek üzerinden gidecek olursak ray spot sadece mağaza ve vitrin aydınlatmaları için hedeflenmiş bir armatür değil. Ortak kullanım alanları geniş bir aydınlatma modeli, aynı zamanda kütüphane ve hanelerde, villalarda aydınlatma tercihi olarak kullanılabilir.

Bu Konunun İçinde Geçen Merak Ettiğiniz Soruları Hızlı Bir Şekilde Cevapladık. (Pop-Up Pencere)

Proje bazlı çalışmalarda (mimarlarla çalışıyorsanız) ışığın açısı, rengi, derecelerini test edin. 
Proje dışı standart bir aydınlatma ürünü kullanacaksanız. Aydınlatma tasarımlarına bakıp yanılmamanızı tavsiye ederiz. Tasarımlar seçim konusunda yanıltıcı olabiliyor. Odak kurmanız gereken ışık ve ışık seçimleri.

Aydınlatma İçin Doğru Tercih Nasıl Yapılmalı

Kullanılacak aydınlata armatürlerinin hedefleri doğrultusunda aydınlatma yapması çok önemli. Genellikle kararsız kaldığınız zamanlarda ortak kullanım alanlarının geniş olduğu aydınlatma modellerinin tercih etmeniz olacaktır. Örneğin Ray spot aydınlatma vitrin ve mağazalarda çok kullanılıyorken, hane ve villalarda da tercih edilir. Doğru alan aydınlatmayı seçmenin en kolay yolu ne için tercih edeceksiniz? ve hangi alanda kullanacaksınız?

Bu iki sorunun cevabını bulabileceğiniz bir çok ortak kullanım alanında aydınlatma olarak tercih edilen armatürler vardır. Dekoratif ve tasarım kısmı ise mimari destek ve yardım alabileceğiniz tercihler arasına girebilir. Ortak kullanım alanı içerisinde aydınlatma sağlayan bir çok armatür, standart ürünlerdir.

Tavsiyemiz mimarlarla ve aydınlatma tasarımcıları ile tanışmanız. Çünkü bazen kendinize sorduğunuz soruların cevabı teknik açıdan kendinizde olmayabilir. Bu konularda ise tercih ve seçimlerde en yanıltıcı nokta ürünlerin tasarımsal görünümüdür. Mimarların bu konuda devreye girdiği kısım ise teknik açıdan ne istediğinize her türlü cevap verebilecek yetkinliklere sahip olmasıdır. Bununla birlikte kullanılacak aydınlatma ürünlerinin hangi mekanda ve işletmede kullanılabileceğini  de (temasına göre) ayırmasıdır.

Doğru aydınlatma tercihlerini yapabileceğiniz en önemli nokta aydınlatma armatürlerini seçerken, uzun vadeli düşünmeniz gerekliliğidir. Özellikle iç mekan aydınlatma ürünlerinde dekoratif tasarımlar içerisinde kararsız kalınan en büyük alan burada devreye giriyor. Memnun kalmadığınız her ürün için uzun vadeli düşünebiliriz. Bu sizi kısa vade için (avuntu) duymanızı sağlar. Fakat ilginizi çekebilecek herhangi bir aydınlatma ürününde ilk vazgeçeceğiniz ürün; avuntu duyduğunuz ürün olacaktır. Bu sebeple aydınlatma tercihleri yapmandan önce, tek seçimle kararsız kalmayacağınız armatürler seçin. 

Vaktim Var Okumak İstiyorum Diyenler İçin Detaylı Açıklama

Aydınlatma Konusunda Size Nasıl Tavsiye Verebiliriz?


Öncellikle proje bazlı aydınlatma tasarımcıları veya mimarlarla iş birliği yapıyorsanız dikkat etmeniz gerekilen konulardan birisi; ”Soru Sormak”. Çünkü proje bazlı çalışmalar da sizin isteğinize göre şekillenen bir aydınlatma modeli söz konusudur. Deyim yerindeyse, mimarlar sizin istek ve zevklerinize göre çizim yaparlar. Bu durumda mimarları işin erbabı varsayarak değinmeniz noktaları ve soracağınız soruları şu şekilde sıralayabiliriz?

Aydınlatma İçin Doğru Tercih Nasıl Yapılmalı


Doğru alan aydınlatmalarında sorulması gereken en önemli sorulardan birisi; Işığın rengi, ışığın dereceleri, ışığın yansıması, ışığın açılarının sizi rahatsız edip etmeyeceği ile ilgilidir? Bu sebeple kendi istediğiniz üzere tasarlanabilir aydınlatma armatürlerinde ”proje yetkilileriyle” bu parametreleri geniş tutun. Çünkü bizlere sık gelen sorular arasında ”Gözü Yormayan Aydınlatma” modeli hangileridir? Gözleri yormayan ışık ve aydınlatmayı nasıl satın alabilirim? gibi sorulardır. Bu durumda aydınlatma tasarımlarını gerisinde bırakan bu ufak ama büyük sorun, aydınlatma modellerinin tasarımlarına verdiğiniz önemi geride bırakabilir, ışık sorunlarını ön planda tutabilir. Bunu engellemek için ”Deneme yanılma” yöntemi ile odanıza koyacağınız armatürleri bir kaç gün deneyimleyin ondan sonra karar verin deriz. Tasarımlarına bakarak ürün alışverişinde bulunmadan önce aydınlatma ve ışık açılarını da baz alın. 

Proje Dışı Aydınlatma Satın Aldınız


Proje dışı kendi fikir ve tercihlerinizden doğan istekle bir aydınlatma armatürü satın aldınız diyelim. Peki onun doğru alan için kullanıp kullanılmadığını nasıl anlarız? Bu konu da iki seçenek var? 

Aydınlatma İçin Doğru Tercih Nasıl Yapılmalı


Neye önem verdiğiniz? Bakış açınız ve işlevsellik. 

Örneğin çoğunlukla serbest seçim yaparken aydınlatma satın alımlarında aldanılan ilk şey; aydınlatmanın tasarımıdır. Fakat yukarıda da söylemiş olduğumuz gibi ışık rengi, lümen ve çalışma sıcaklıkları gibi teknik detaylar da bakılması gerekilen özellikler arasında yer alır. Çoğumuz bu tür seçimleri yardım almadan yaptığımız da sadece görünümüne anlam yükleyerek zararlı çıkabiliyoruz. Bu sadece bir bakış açısından doğan yaklaşımdır. 

Bakış Açınız Sizi Aldatmasın


Diğer seçenek ise; Benim için sadece aydınlatması önemli tasarım önemli değil. Orta vade de iş görebilecek bir aydınlatma işimi senelerde görebilir. 

-Evet bu bakış açısı hemen hemen hepimizin ürün satın alırken ortak düşüncesi fakat bu tür düşüncelerin şöyle bir aldatıcı yönü vardır. Eğer ki bu üründen belli bir noktadan sonra tatmin olmamaya başladığınız da başka bir aydınlatma ürünü için tercihinizi değiştirebilirsiniz. Yani kendinize göre daha iyi bir aydınlatma ürünü gördüğünüz zaman ona yönelim sağlamak size tercih yapma hakkı doğuracaktır. Çünkü insanların çoğu memnun kalmadığı her ürün için uzun vadede düşünür fakat bu sadece o anlık bir aldatmacadır. Bu aldatmacanın içinde aydınlatma armatürleri de yer alır. Serbest seçimlerde bu tür hatalar proje dışı olduğu için sıklıkla yapılır. 

Mimarlarla ve Aydınlatma Tasarımcılarından Fikir Alın.

Aydınlatma Tercihleri Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?


Yukarıda aydınlatma tercihi yapılırken yapılan bazı hataların doğruların içine sıvıştığını anlatmaya çalıştık. Doğru aydınlatma tercihleri her zaman tek bir karar üzerinden verilmeli ve bir kere karar verip uzun yıllar boyunca kullanılmalıdır. Bunu sağlamanın en kolay yolu bu işin duayenleri yani mimarlar ve aydınlatma tasarımı yapan kişilerdir. Mutlaka aydınlata tercihlerini yapmadan önce mimarlardan fikir görüşü almalısınız. Doğru alan aydınlatmaları için yapılacak tercihlerde mimarların görüşleri çok önemlidir. Çünkü mimarlarla tasarlanan her evin temasını bilirler ve aydınlatma armatürlerinin hedeflerini ona göre çevirirler.  Bu yazımızda aydınlatma tercihleri nasıl olmalı? Doğru aydınlatma tercihi nasıl yapılmalıdır? kısmının detaylarını okudunuz. Bir altta açılır – kapanır pencerede dikkat etmeniz gerekenleri ek olarak belirteceğiz.

Doğru Aydınlatmanın En Önemli Olduğu Başlıca Alanlar

Doğru aydınlatmanın en önemli olduğu yerler; işletme aydınlatmalıdır.

Özellikle Restoran ve Cafe Aydınlatmaları

Mağaza ve Vitrin Aydınlatmaları

Ev ve Ofis Aydınlatmaları

Aydınlatmanın en önemli olduğu, doğru seçim gerekliliği gerektiren yerlerdir.