Mağaza Aydınlatmaları Nasıl Olmalı

Bazplan.com Aydınlatıyor

Lambaya Dokunmayın Patlayabilir !

Mağaza ve Vitrin Aydınlatma Çizim Örneği

Mağaza Aydınlatmaları Nasıl Olmalı

İç Mekan Mağaza ve Vitrin Aydınlatmaları Örnekleri

İç mekan mağaza ve vitrin aydınlatmaları
İç mekan mağaza ve vitrin aydınlatmalarında birden fazla aydınlatma armatürleri kullanılır. Bu armatürler proje bazlı kullanım alanlarına göre değişkenlik sağlar. Fakat downlight ve dekoratif aydınlatmalar yine bu görselde de olduğu gibi çok kullanılan aydınlatma armatürleri arasındadır.

Alışveriş Mağazaları Aydınlatma Örnekleri

Alışveriş Mağazası Aydınlatmaları
Alışveriş mağazaları aydınlatmaları örneği verecek olursak buna lineer aydınlatma armatürlerinden başlamak doğru olur. Lineer aydınlatmalar daha uzun ömürlü çalışma sürelerine sahip olmakla birlikte mağaza aydınlatmaları için daha sade bir görünüm sağlar. Ray spot ledler ise mağaza aydınlatmalarında vitrin vurgusu yapan aydınlatmalardır. Mağazalar; ürünleri daha iyi bir şekilde ilgi odağı haline getirebilmek için bu modeli sıklıkla kullanırlar.

Mağaza Vitrin Aydınlatma Örnekleri

Mağaza Vitrin Aydınlatma Örnekleri

Mağaza Vitrin Aydınlatma Örnekleri
Mağazalarda vitrin aydınlatmaların önemi büyüktür. Çünkü ürünlerin daha güzel gözükebilmesi için doğru aydınlatmaya ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden hedeflenen vitrin ürünlerinde vurgu aydınlatmalarının kullanıma özen gösterilir. Yine yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi vurgu aydınlatmalar genellikle vitrin aydınlatmalarında ray spot armatürü tarafından gerçekleştirilir.

İç Mekan Vitrin Aydınlatmaları

Bazplan Mağaza ve Vitrin Aydınlatmaları
İç mekan vitrin aydınlatmalarında satılacak olan ürünlerin vitrinlere dizilişinden tutunda, renklerine kadar... Bunlar hepsi bir satış stratejisidir. Vitrin aydınlatmaları ise bu işin en başındaki faktör diyebiliriz. Ürünlerin ışıkla birlikte ilgi odağı getirilmesi, müşterileri mağazalara çekmek için atılmış büyük bir adım. Yine tavan ray spot led aydınlatmalar bu mimarisi diyebiliriz.

Mağaza Vitrin Aydınlatma

Vitrin Aydınlatması Nasıl Olmalı?

Mağaza Vitrin Aydınlatmaları Örneği
Bu görselde vitrin aydınlatmasının nasıl olması ile ilgili kısa bir bilgi vermek istedik. Bu işin en önemli kısmı tabi ki mimari çizimler ve proje bazlı çalışmalardır. Mekanın iç tasarımı, satılacak ürünlerle uyum sağlamalıdır. Ama vitrin aydınlatmaları ile ilgili şunu net bir şekilde söylemek gerekirse; vitrin aydınlatmalarında en çok kullanılan armatür, ray spot vurgu aydınlatma armatürleridir.

Vitrin İçi Aydınlatma Örneği

Vitrin İçi aydınlatma
Vitrin içi aydınlatmalar da vitrin vurgu aydınlatmaları çok önemlidir. Bunun için çeşitli aydınlatma armatürleri kullanılmış olsa da en çok tercih edilen armatürler, genellikle ray spot vurgu aydınlatmalarıdır. Ray spot aydınlatmalar; ray içerisinde yerleştirilen led aydınlatmalardan oluşan bir ürün grubudur. Bu aydınlatma ürünlerinin raylar üzerinde değiştirilebilir açılara sahip olması, vitrin içi aydınlatma için son derece önemlidir.

Mağaza ve Vitrin Led Aydınlatma

Mağaza Led Aydınlatma

Mağaza Led Aydınlatma
Mağaza led aydınlatmalarında genellikle downlight led aydınlatma armatürleri tercih edilir. Tabi bu armatür ürünlerini tercih etmeden önce mutlaka teknik özelliklerine dikkat etmeniz gerekir. Özellikle mağaza çalışanlarının göz sağlığını korumak ''Aydınlatma tercihleri'' yaparken en dikkat gerekilenlerin başında gelir. Bu tür aydınlatma armatürleri tercihleri yapmadan önce mutlaka iletişim bölümünden bizlere ulaşabilir, destek alabilirsiniz.

Vitrin Led Aydınlatma

Vitrin Led Aydınlatma
Vitrin led aydınlatmalar ürünlerin daha göz alıcı ve dikkat çekici gözükmesi için kullanılan aydınlatma armatürlerdir. Bir çok led aydınlatma armatürleri vardır. Model ve ürün seçimlerinden teknik olarak müşteri iletişim merkezimizden destek alabilirsiniz. Doğru alan aydınlatmaları yaparken vitrin led aydınlatmaların teknik özellikleri ve açısı hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Yine bunların yerleştirilme şekli, dizaynı ve projeleri yine bilinmesi gerekenler arasında yer alır.

Led Vitrin Spotları

Led Vitrin Spotları 1

Ray Spot Led Aydınlatma Ürünleri (600 x 428)
Otel dış aydınlatmalar da en önemli armatürlerden birisi duvar vurgu aydınlatması yani konu içerisinde ismini belirtiğimiz ürünün ismi gibi; duvar aplik vurgu aydınlatması

Led Vitrin Spotları 2

Downlight vitrin led aydınlatma
Çok sıradan ve basit gözüken bu led, sıva altı gömme tavan downlight aydınlatma armatürlerinden biridir. Vitrin aydınlatma önlerinde sıklıkla karşılaşacağınız sade görünümlü modellerden birisidir. Fakat işlevsel olarak bakacak olursak bir çok alanda kullanılır ve vitrin önleri aydınlatmalarında da sıklıkla tercih edilir.

Mağaza Aydınlatmaları Nasıl Olmalı

Mağaza Aydınlatmaları Nasıl Olmalı

İç aydınlatma olarak ürün satışlarının artmasını baz alırsak, doğru mağaza aydınlatmasının iki önemli kriteri vardır. Birisi istenilen bölgeyi aydınlatma diğeri hedeflenen ürünleri aydınlatmaktır. Daha önceki yazımızda belirtmiş olduğumuz gibi bu tür amaçlar için kullanılacak armatür modellerde ”Vurgu Aydınlatma” seçilir. Vurgu aydınlatma istenilen ve hedeflenen alanları aydınlatır. Örneğin; vurgu aydınlatma modellerini kullanan herhangi mağazayı hedef alalım ve mağazayı ayakkabı satıcısı kategorisine sokalım. Şimdi burada mağaza yöneticisi ve mağaza çalışanlarının satacağı ürünleri dışarıdan daha etkileyici gösterebilmesi için o alanı doğru bir şekilde aydınlatması gerekir. Tabi bunu da doğru aydınlatma türlerini kullanarak yapması gerekir.  Bu sebeple vurgu aydınlatmaları mağaza alanlarında ürünlerin daha iyi gösterilebilmesi için sıklıkla tercih edilen armatürler arasında yer alır. Buradan şu sonucu çıkarmak mümkün. Doğru mağazaların doğru aydınlatılabilmesi için; hedeflenen bölgelere göre aydınlatma modellerinin seçilmesi gerekir. Bunun içinde en çok kullanılan ve tercih edilen aydınlatma armatürü Vurgu aydınlatması kategorisi içerisinde yer alan Ray Spot Led Aydınlatma‘dır.

Mağaza Aydınlatması Tasarımı Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekilen Konular:

Bu durumda mevcut iki seçenek vardır. Biri yeni mağaza aydınlatmaları (yeni mağaza açacak olanlar için) diğeri ise mevcut mağaza aydınlatmaları. (ürün değiştirme, hedefleme, doğru aydınlatma ürünlerini bulmak için) Çoğu mağaza aydınlatmalarında iç mekan armatürleri çok yanlış amaçla kullanılabiliyor. Özellikle proje dışı gerçekleşen aydınlatma seçimlerinde bu tür hatalara çok sık rastlayabiliyor. Maliyet kısma politikasıyla yaklaşılan bu durum aydınlatma alanları kötü bir yaklaşım sebebidir. Eğer ki herhangi bir aydınlatma armatür modelini sadece temel aydınlatma amaçlı kullanmış olsaydık, tasarım ve estetik görünümün hiç bir önemi kalmazdı. Bununla birlikte ışık ve renk seçimi de çok önemsiz olurdu. Fakat burada ticari bir alandan bahsediyoruz.  Ayrıca; bu blog yazısında aydınlatma seçerken nelere dikkat etmeniz ile ilgili başlıkları ele aldık ve kısa bir şekilde anlattık. ( Bkz: Aydınlatma tercihleri yaparken nelere dikkat etmeli) Tavsiyemiz: Yeni açılacak olan mağaza aydınlatmaları için proje bazlı aydınlatma çalışmaları yapan mimarlarla ve aydınlatma tasarımcıları ile iş birliği sağlayın. Böylelikle ürün ve model satışlarında etkili aydınlatma modellerinin önemi daha iyi bir şekilde önemsenmiş olur.

Neden Çoğu Mağaza Aydınlatmaları Doğru Değil?

Hedef Belirtmeme.

Proje Bazlı Çalışmama.

Maliyet açısından daha kötü aydınlatma modelleri kullanma.

Teknik özelliklere veya şartlara uygun aydınlatma modelleri kullanmama.

Işık, renk, lümen seçimlerine dikkat etmeme.

Teknik detayları çalışma ortamlarına göre belirlememe.

Gibi hatalar mağaza aydınlatmalarında en çok karşılaşılan birisidir. Bu hatalar mağaza aydınlatmalarının genelinde vitrin aydınlatmalarını yansıttığı ve aydınlattığı için; vitrin aydınlatmaları üzerine baz alınarak söylenmiştir.

Keza mağaza aydınlatmalarında ”Tavan aydınlatmaları” ”Duvar Aydınlatmaları” Taban (yer aydınlatmaları) da yine dikkat edilmesi gerekilen seçenekler arasında yer almaktadır. Bu konunun karışmaması adına özet geçecek olursak; vitrin aydınlatmaları mağaza aydınlatmaları için en önemli kriter. Yine mağaza aydınlatmalarında kullanılan tavan, zemin, duvar ve mağaza dışı aydınlatmalar da diğer önemli kriterler arasında yer alır.

Mağaza Aydınlatmalarının Önemi

Mağazalar genellikle fiziksel ürünlerin satışlarının gerçekleştiği işletmelerdir. Satılacak olan ürünlerin (nesnelerin) daha güzel ve alımlı gözükebilmesi için aydınlatmaya ihtiyaçları vardır. Özellikle yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi vitrin aydınlatmaları çoğunlukla buna en iyi örnektir. Bu durumda mağaza aydınlatmalarına işletmeciler çok önem verirler. Fakat böyle durumlarda proje bazlı aydınlatmalarının sağlanması son derece önemlidir. Aydınlatma tasarımcıları ise bu tür aydınlatma seçimlerinde danışılması gerekilen kişilerdir. Çünkü ışığın nesnelere vurması, nesnelere çarpması ve yansıması (teknik özellik) bakımından çok önemlidir. Eğer ki aksi bir durumda mağaza içerisinde yanlış kullanılan aydınlatma armatürleri mağaza içerisindeki çalışanlara zarar verir. Yanlış aydınlatma armatürlerinin seçilmesi durumda müşterilerinin de gözlerini yorabilir. Böyle bir durumda karşılaşılması halinde müşterinin mağaza içerisinde geçireceği vakit (ışık seçiminin yanlış olmasından dolayı) kısalabilir. Bu tür durumlarda mağaza aydınlatmalarının önemi oldukça büyüktür.

Mağaza ve Vitrin Aydınlatması

Mağaza vitrin aydınlatmalarının doğru seçimleri müşterilerinin dikkatini vitrin ve mağaza yönlendirmesi bakımından önemlidir. Algısal bir analize göre; müşteri kitlelerinin herhangi satın almayı unuttuğu bir eşyayı veya nesneyi aydınlatma ile dikkatlerini üzerinde toplayarak mağazaya çekebilir, ürünü satabilirsiniz. Bu yüzden mağaza ve vitrin aydınlatmasının (vurgu aydınlatmaları) başta olmak üzere yine çok büyük önemi vardır. 

Doğru Satış Stratejisi ve Aydınlatma İlişkisi

Böyle durumlarda mağazada satılacak ürünlerinde strateji bazlı satış teknikleri uygulamak ve bunlara aydınlatmaları da dahil etmek son derece doğru bir karar olacaktır. Ürünlerin satışlarını arttırmak için kitlesel kıskaçlara önem vermeli ve bu stratejilere göre aydınlatma tercihleri yapılmalıdır. Bunun için mutlaka mimari proje danışmanlarıyla hareket etmek doğru hareket olacaktır. Örnek olarak; sadece ayakkabı satmak için bir mağazanın / işletmenin kullanacağı aydınlatma armatürü farklıdır. Fakat hem ayakkabı ve hem elbise satacak olan mağazaların kullanacağı aydınlatma armatürü farklıdır. Bu iki satış için uygulanacak aydınlatma projeleri (stratejik karar alma açısından) son derece önemlidir. Her iki model üzerinde farklı renklerde kullanılacak ışık; çalışanların gözlerine zarar verebilir, müşterilerin dikkatini dağıtabilir.