Pazarlama ve Aydınlatma ilişkisi

Bazplan.com Aydınlatıyor

Lambaya Dokunmayın Patlayabilir !

Pazarlama ve Aydınlatma ilişkisi

Pazarlama ve Aydınlatma İlişkisi

Burada mekan, hedef ve ürünler arasındaki satış ilişkisi, birbiriyle olan çengel bağlantılarının ne oranda doğru olduğuna bağlıdır. Çengel derken birbirine olan bağlılık ve uyumluluklarını kastetmek istedim. Örneğin; Sadece futbol ile ilgilenen birisine voleybol topu satamayız. Doğru aydınlatmanın da vurgu aydınlatmaları yapabilmesi açısından doğru ürünlerle hedeflenmesi ve kitlesel olarak müşterilerini belirlemesi çok önemli bir (ışık) bilgi kaynağıdır. Satacağınız ürünlere göre proje bazlı aydınlatma armatürleri belirlenirse ve bu armatürler mağaza ve vitrin aydınlatmaları ile doğru orantılı (uyumluluk) sağlamışsa; bu ürün satışlarının artacağı anlamını taşıyabilir. Özellikle vitrin aydınlatmalarında kullanılan aydınlatma armatürleri; ürünlerin daha güzel görünmesini sağlayarak; müşteri kitlesinin dikkatini ilgi odağı haline çevirebilir. Böylelikle pazarlama ve aydınlatma ilişkisi, ürün satma politikasının sadece birer algı ayağıdır. Bir aşağıdaki sekme de ürün satışlarının artması ve sağlanması için; en çok kullanılan aydınlatma armatürünü belirteceğiz.

Ayrıca Bkz: İşletme Aydınlatmaları

Aydınlatmanın İlgi ve Dikkat Çektirme Özelliği

Dikkatinizi çekiyor mu bilmiyorum ama herhangi bir avm koridorlarında gezerken sağlı sollu bakmanızın bir nedeni olmalı? Her mağaza ve vitrin aydınlatmaları görmek istemediğiniz ürünler dahi olsa bunu aydınlatma ile yapmanın yollarını aramış ve bulmuştur. Çünkü; sizin dikkat edemediğiniz aslında dikkat toplama yönüne çekildiğiniz, ilgi ve algısal boyut arasında kalan bir iletişim kanalı var. Nedir o? Tabi ki aydınlatma…

Aksesuar Aydınlatmaları

Binlerce dükkan, alışveriş merkezleri, mağazalar. Ve hepsinin vitrinin de satılmaya hazır beklenen güzel elbiseler. Hiç aklınıza herhangi bir elbiseye, mücevhere, saate, bakarken aydınlatma geldi mi? Cevabın genellikle hayır olduğunu düşünüyorum. Aksesuar aydınlatmaları bu ürünlerin satışa hazır bir şekilde sunularak daha iyi görünmesi ve daha ilgi toplayıcı bir şekilde sergilenmesini sağlayarak ürün satışlarını arttıran armatürlerden oluşur.

Aksesuar, Saat, Mücevher, Elbise Aydınlatma Armatürleri

Özellikle vurgu aydınlatması olarak nitelendirdiğimiz bir aydınlatma türü var ki; o armatürlerle ilgili bir çok özelliklerini paylaştık. Özellikle mağaza, vitrin, aksesuar aydınlatmalarında (Saat, Takı, Mücevher) başta olmak üzere en çok kullanılan armatür ürünü, ”Ray Spot Led Aydınlatma” modelleridir.

Sıralama yapacak olursak:

1-Ray Spot Led Aydınlatma

2-Downlight Led Aydınlatma

3-Sartkı Dekoratif Aydınlatmalar

Aydınlatmanın Pazarlama ve Satış Alanları İçin Örnekleri